پر بازدیدترین روز
روزنگار
روز سه شنبه مورخ:
۲۵ مهر ۱۳۹۶[ه.ش]
25 محرم 1439[ه.ق]
2017 Oct 17[میلادی]
مصادف با :
1) شهادت حضرت امام زین العابدین علیه السلام (95 ه.ق) به روایتی

آگاه سازی | پایگاه تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی | AGAHSAZI - کد : 9450 مورخ:[1393-11-08 18:45:01] چاپ
آيت الله وحيد خراساني:
هیچ قدرتی نمی‌تواند از مرگ فرار کند

امام علی(ع) می‌فرمایند: ما می‌بینیم که بر سر دیگران چه می‌آید و بعد نوبت به خود ما می‌رسد و این رفتنی است که برگشتن ندارد اما پند نمی‌گیریم. انسان در هر حالی که در امن و معاش است ناگهان مرگ را می‌بیند؛ زمانی که علی(ع) این گونه بفرمایند دیگران چه می‌توانند بگویند... . 

هیچ قدرتی نمی‌تواند از مرگ فرار کند

آگاه سازی؛آیت‌الله وحیدخراسانی با تأکید بر این‌که «هیچ قدرتی نمی‌تواند از مرگ فرار کند» تنها عمل صالح را برای انسان ماندگار دانست و گفت: مستکبران به بمب اتم، عالم به علم، عابد به زهد و حکیم به حکمتش می‌نازد، اما پس از مرگ همه چیز را باخته و تنها جیفه‌ای از آنها می‌ماند.
به گزارش(ایسنا)، این مرجع تقلید در درس تفسیر سوره یس، با اشاره به آیه «وَإِذَا قِیلَ لَهُمُ اتَّقُوا مَا بَیْنَ أَیْدِیکُمْ وَمَا خَلْفَکُمْ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ»،‌ گفت: کسی خبر ندارد که ما پشت سر چه داریم؛ از این رو باید به سراغ کسی رفت که هم محیط به کتاب تکوین و هم خبردار از عالم تکوین باشد و او حضرت علی(ع) است.
این مرجع تقلید با اشاره به این‌که «بیان حضرت علی(ع) گره‌گشاست و روشن می‌کند که پشت سر ما چه خبر است» گفت:‌ امام علی(ع) می‌فرمایند: ما می‌بینیم که بر سر دیگران چه می‌آید و بعد نوبت به خود ما می‌رسد و این رفتنی است که برگشتن ندارد اما پند نمی‌گیریم.
این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: انسان در هر حالی که در امن و معاش است ناگهان مرگ را می‌بیند؛ زمانی که علی(ع) این گونه بفرمایند دیگران چه می‌توانند بگویند.
آیت‌الله وحیدخراسانی با بیان این‌که «آنچه دم جان دادن بر سر انسان می‌آید وصف شدنی نیست» افزود: آنچه بر سر انسان خواهد آمد غیر موصوف است و دو چیز است که دم جان دادن قابل وصف نیست؛ یکی سکرة الموت و دیگری حسرة الفوت است.
آیت‌الله وحیدخراسانی: انسان دم مرگ حسرت می‌خورد که چه می‌توانستم بشوم، اما آنچنان که شایسته بود نشدم و آنچنان که باید کار می‌کردم، نکردم.
این مفسر قرآن با اشاره به اهمیت هدایت افراد،‌ گفت: انسان زمانی که کار از کار گذشته می‌گوید ای کاش وقت داشتم تا یک نفر را از ضلالت نجات دهم.
وی بر ضرورت استفاده از لحظات عمر تأکید کرد و گفت:‌ عمری که هر لحظه‌اش می‌تواند بشر را به اوج سعادت برساند در امور بیهوده فانی و از دست می‌رود.
این مرجع تقلید تأکید کرد: باید استفاده بهینه از عمر را برنامه زندگی خود قرار دهیم و نگذاریم لحظات ما به غفلت سپری شوند.
آیت‌الله وحید خراسانی با بیان این‌که «مال و اموال پس از مرگ گره‌ای از کار انسان باز نمی‌کنند و به دیگران می‌رسند» اظهار کرد: جمع‌آوری مال از سوی ما برای دیگران و تبعات، عقوبات و حساب آن برای خود ما است.
این مفسر قرآن بیان کرد: در حلال مال حساب، در حرام آن عقاب و در شبهات آن عتاب است.

سایت تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.