پر بازدیدترین روز
روزنگار
روز شنبه مورخ:
۲۶ آبان ۱۳۹۷[ه.ش]
7 ربیع الاول 1440[ه.ق]
2018 Nov 17[میلادی]

آگاه سازی | پایگاه تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی | AGAHSAZI - کد : 9261 مورخ:[1393-10-23 12:28:01] چاپ
سید مسیحا موسوی؛
اصلاح طلبان پاسخ دهند؟!
چرا از کل مجلس تنها یک صدا به نمایندگی از بخش بزرگی از مردم به گوش می رسد و آن هم کسی است که نه ادعای اصلاح طلبی داشته و نه تعلق خاطری به بزرگان این جریان دارد و تنها بر مبنای حریت و شرافت و اهمیتی که برای قانون قائل است دست به این رفتار می زند؟ اصلاح طلبان مجلس برای حمایت از جوانمردی که به تنهایی صدای میلیون ها نفر شده، چه کرده اند؟... 
اصلاح طلبان پاسخ دهند؟!

آگاه سازى؛ یکی از اصول اولیه سیاست که همواره مورد تاکید طیف هایی چون اصلاح طلبان بوده، تاکید بر دو عنصر “شفافیت” و “پاسخگویی” در حاکمیت است. این ها اصولی مهم و اساسی هستند که پایه حکمرانی خوب، دموکراسی، ایجاد حس اعتماد در جامعه و تداوم ارتباط آگاهانه بین آحاد جامعه با حوزه سیاست را موجب می شود.
آنچه مشخص است اینکه این دو اصل چنان که باید و شاید از سوی کلان حاکمیت رعایت نشده و نمی شود. اما این انتظار بجایی است که حداقل اصلاح طلبانی که به حاکمیت راه یافته اند، در حد مقدورات و اختیاراتی که داشته اند، پاسخگویی و شفافیت را سرلوحه کارشان قرار داده و این گونه اعتماد بدنه اجتماعی خود را برای ادامه راه اصلاحات نشان دهند.
به عنوان مثال طیفی از اصلاح طلبان هستد که توانسته اند به مجلس راه یابند. از سویی هم سال آینده انتخابات مجلس در راه است و این انتظار بحقی است که بدنه اجتماعی اصلاح طلبان از نتایج حضور نیروهای همسوی خود در مجلس مطلع باشند. لذا بسیار خوب است که اصلاح طلبان حاضر در مجلس آماده تهیه گزارشی باشند که نتیجه حضورشان را به مردم نشان دهند. نتایجی که نشان دهد اگر آنها نبودند و به جای این تعداد اندک اصلاح طلب، نیروهای دیگری از محافظه کاران در مجلس حضور داشتند، طور بدتری می شد. مثلا آنها چند نطق و چه مواضعی را در مجلس داشته اند؟ در تهیه و تصویب یا پیشگیری از چه طرح و لوایحی فعال بوده اند و چگونه؟ اگر آنها در مجلس نبودند چه می شد و حالا که رفته اند چه شده است؟
همین طور نماینده های اصلاح طلبی که در شوراهای شهر حضور دارند، همین گونه باید متناسب با برنامه هایی که برای رای گرفتن خود اعلام کرده بودند، پاسخگو باشند. حتی مسائلی همچون رفتار غیر اخلاقی و غیر تشکیلاتی خانم راستگو را آنها و همین طور کسانی که آن لیست ها را در سطح کشور تنظیم کرده اند، خوب است که به مردم توضیح دهند. بالاخره این طور نیست که در قبال زیگزاگ رفتن کاندیدای راه یافته به شورا، کسانی که معرف او به بدنه اجتماعی اصلاح طلبان بوده اند، مسئولیتی برای پاسخگویی نداشته باشند. از کجا معلوم که این رفتار در قبال دیگر نیروهای حمایت شده از جانب ایشان تکرار نشود؟ مکانیزم انتخاب کاندیداها چه ضعفی داشته که موجب این اتفاق شده است؟ این پاسخگویی ها رفتاری است که در صورت انجام آن از سوی نیروهای مدافع پاسخگویی و شفافیت، می توان از دیگر سطوح حاکمیت هم مطالبه کرد.
این دسته از اصلاح طلبان اگر روزی به این نتیجه رسیدند که گزارشی از عملکرد خود را به مردم ارائه دهند، جای آن دارد که به یک پرسش مطرح در میان بسیاری از طرفداران اصلاحات در جامعه که مشخصا خطاب آن به سوی اصلاح طلبان مجلس است پاسخ دهند. سوال اینکه آیا رفتار و مواضعی که علی مطهری در این مدت در مجلس داشته تندروانه بوده که با او همراهی چندانی نداشته اند، یا خودشان برنامه دیگر و بهتری داشته اند یا هر توضیح دیگری که نهایتا بدانیم چرا از کل مجلس تنها یک صدا به نمایندگی از بخش بزرگی از مردم به گوش می رسد و آن هم کسی است که نه ادعای اصلاح طلبی داشته و نه تعلق خاطری به بزرگان این جریان دارد. ظاهرا او تنها بر مبنای حریت و شرافت و اهمیتی که برای قانون قائل است دست به این رفتار می زند. دوستان اصلاح طلب دیگری که در مجلس هستند چطور؟ آنها به چه کار مشغولند؟ خبری از رفتار و موضع گیری های اصلاح طلبانه آنها که به گوش نمی رسد، لااقل در برابر جوانمردی یکی دیگر که در مجلس به تنهایی صدای میلیون ها نفر شده و برای حمایت از او، چه کار کرده اند؟

سایت تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.