پر بازدیدترین روز
روزنگار
روز سه شنبه مورخ:
۲۵ مهر ۱۳۹۶[ه.ش]
25 محرم 1439[ه.ق]
2017 Oct 17[میلادی]
مصادف با :
1) شهادت حضرت امام زین العابدین علیه السلام (95 ه.ق) به روایتی

آگاه سازی | پایگاه تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی | AGAHSAZI - کد : 9201 مورخ:[1393-10-16 16:48:01] چاپ
نارضايتي از دستگيرى آيت الله نكونام

بنظر مي رسد هرگونه بازداشت و اقدام قضايي بايد براساس مُهر قانون و در چارچوب حقوق ملي شهروندان صورت پذيرد. بويژه اهل علم و اساتيدى كه در جامعه علمي داراى شأن و وزن علمي مي باشند. دولت موظف به پايان بخشي به چنين اقدامات غير قانوني است كه توسط ضابطين در مقاطع خاص بصورت مشكوك انجام مي شود.

نارضايتي از دستگيرى آيت الله نكونام

آگاه سازى؛ خبرگزارى ها و پايگاههاى خبرى از بازداشت آيت الله محمدرضا نکونام، از مدرسين حوزه علميه قم، توسط نيروهای امنيتی خبر دادند.
بر اساس اين گزارش،‌ اين استاد حوزه علميه قم،  پنجشنبه گذشته در پی هجوم ماموران به منزلش بازداشت شد و از محل نگهداری وی اطلاعی در دست نيست.
به نوشته سايت هاى خبرى منتقد، آيت الله نکونام از منتقدان جريان تحجر در حوزه به شمار می رود و چندی قبل به شدت از کسانی که اينترنت و فيس بوک را حرام دانسته بودند،‌ انتقاد کرده بود.
بر اساس اين گزارش،‌ اين استاد حوزه علميه قم چند روز پس از انتشار سخنان منتسب به آيت الله ناصر مکارم شيرازی عليه اينترنت پرسرعت، از پايين بودن سرعت اينترنت در کشور انتقاد کرده بود.
برخي شينده ها نيز حاكي است كه مشاراليه با حكم دادگاه ويژه روحانيت دستگير شده است. اين شنيده ها مي افزايد خبر دستگيرى ياده شده و انتشار شايعاتي پيرامون علت دستگيرى وى از سوى بازداشت كنندگان در سطح مراكز حوزوى موج نارضايتي شديدى را دربين طلاب، نيروهاى حوزوى و علما بوجود آورده است.
ناراضيان علت اصلي اين دستگيرى و فضاسازى هاى اينگونه را مرتبط با مجلس خبرگان آتي مي دانند. انتقاد و اعتراض پيرامون اين بازداشت در حال گسترش است.
برخي ديگر اين اقدامات را سوء استفاده عوامل و جريانهاى نفوذى در ساختارهاى قدرت نظام ارزيابي مي كنند و معتقدند كه اين عناصر قصد دارند با اقدامات مستقيم و معكوس، حوزه هاى علميه، علما و طلاب را تا انتخابات آتي خبرگان در مقابل رهبرى و نظام قرار دهند و يك عمليات براى تباهي بزرگ را عليه شخص آقا بخاطر حمايت از دولت حسن روحاني سازمان دهند. لذا پروژه عبور از رهبرى، سازماندهي جريان نفوذىِ افراطي و انحرافي براى نقش ناجي گرفتن و ورود با پوشش به صحنه است تا اين بار از همه چيز و همه كس عبور كنند و... .

ملاحظه و نظريه:
بنظر مي رسد هرگونه بازداشت و اقدام قضايي بايد براساس مُهر قانون و در چارچوب حقوق ملي شهروندان صورت پذيرد. بويژه اهل علم و اساتيدى كه در جامعه علمي داراى شأن و وزن علمي مي باشند. دولت موظف به پايان بخشي به چنين اقدامات غير قانوني است كه توسط ضابطين در مقاطع خاص بصورت مشكوك انجام مي شود.

قمي 
1393-10-16 17:14:01
---
آیت الله نکونام که در دوران ستمشاهی نیز سابقه بازداشت توسط ساواک را دارد، محضر چهره های سرشناس فقه و حکمت شیعی و بزرگانی همچون علامه شعرانی، مرحوم الهی قمشه ای، سید احمد خوانساری، علامه طباطبایی و علامه رفیعی قزوینی را درک کرده و از شاگردان میرزا هاشمی آملی (پدر لاریجانی ها)، شیخ محمدباقر کمره ای، مرتضی حائری، آیت الله گلپایگانی و آیت الله اراکی بوده است. وی بیش از ۱۵۰ کتاب در زمینه فقه و اصول، فلسفه و حکمت، عرفان و معرفت دینی، تفسیر و قرآن پژوهی، و نیز شعر و ادبیات و موسیقی و مسائل اجتماعی و سیاسی منتشر کرده یا در دست تدوین و انتشار دارد. این استاد حوزه علمیه قم که از منتقدان جریان تحجر در حوزه به شمار می رود، چندی قبل به شدت از کسانی که به خاطر آشنا نبودن با ابرازهای جدید می گویند اینترنت و فیس بوک حرام است، انتقاد کرده و گفته بود: من به طلبه هایم گفتم بر شما واجب است که فرش زیرپایتان را بفروشید و بروید لپ تاپ یا تبلت بخرید. گفتم اگر نتوانید برای یک میلیارد حرف بزنید مفت نمی ارزید. مسلمان کسی است که متمدن باشد متدین باشد، نه اینکه خرفت باشد.[230]
مخاطب همیشگی 
1393-10-16 17:54:01
---
احسنت به این علمای آگاه و روشن و به روز[231]
سید محمد 
1393-10-20 05:00:01
---
بد نیست دادگاه ویژه ی روحانیت اسامی تمام علماء و مراجعی که پس از انقلاب بازداشت شده اند را با ذکر دلیل بازداشتشان منتشر نماید.البته اسامی افرادی که خودشان یا وارثانشان راضی باشند و اتهاماتشان به وجهه ی روحانیت آسیبی نرساند...[233]
علي 
1393-11-16 00:54:01
---
خدايا پناه بازداشتيان تويي ...[242]

سایت تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.