پر بازدیدترین روز
روزنگار
روز دوشنبه مورخ:
۲۸ آبان ۱۳۹۷[ه.ش]
9 ربیع الاول 1440[ه.ق]
2018 Nov 19[میلادی]

آگاه سازی | پایگاه تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی | AGAHSAZI - کد : 9150 مورخ:[1393-10-14 01:27:01] چاپ
پاسخ وکیل مهدی هاشمی به اظهارات اخیر رسایی

وکیل مهدی هاشمی با انتشار نامه‌ای به اظهارات حمید رسایی پاسخ داد.

پاسخ وکیل مهدی هاشمی به اظهارات اخیر رسایی

آگاه سازى؛ به گزارش گروه دریافت صدای آزاد، متن این نامه به شرح ذیل است:
بسمه تعالی
جناب آقای رسایی در گفتگوی اخیر خود به مطالبی اشاره کردند که لازم است در آن رابطه توضیحاتی ارائه شود. توضیح بیشتر آن که در این نطق، بر اساس متن ارائه شده در سایت شخصی آقای رسایی به آدرس: http://www.rasaee.ir/content/1874 مطالبی گفته شده است که متاسفانه مصداق نشر اکاذیب، افترا و توهین است که لازم می نماید به برخی از آنها در حد اجمال و جهت تنویر اذهان عمومی توضیحاتی ارائه شود.
1- جریان رسیدگی به پرونده آقای هاشمی از مدتی پیش و طی جلسات متعدد در دادگاه انقلاب، آغاز شده و ادامه دارد.
2- در تمام مدت رسیدگی به پرونده، از تریبون های مختلف و سایت های متعدد، مطالب متعددی نوشته و منتشر شد که به نظر می رسید بعضا روند دادگاه را تحت تاثیر قرار می داد و فی المثل ساعاتی از دادگاه مصروف نقل این مطالب و متعاقبا تذکر به نماینده دادستان برای تعقیب متخلفین، حسب وظیفه خود گردید.
بسیاری از این تحرکات، آشکارا به قصد اعمال فشار بر دادگاه صورت گرفت و مشخصا به نیت این گفته، نوشته و منتشر می شد که بر افکار عمومی و به ویژه فضای پیرامون پرونده و حتی رای احتمالی دادگاه تاثیر گذارد.
3- جناب آقای رسایی در اقدامی عجیب و بر خلاف اصل استقلال قوه قضاییه و قوه مجریه، حتی در یک مرتبه، در حالی که ساعت شروع دادگاه، 9 صبح ابلاغ شده بود، با حضور در دفتر آقای مقیسه، موجب شدند که دادگاه با بیش از 45 دقیقه تاخیر آغاز شود.
این ملاقات همزمان با اوج گیری اعتراضات وی به بهانه ی ظاهری درخواست برای علنی شدن دادگاه بود و در حالی صورت می‌پذیرد که روند دادگاه انقلاب و رویه جاری، اجازه ملاقات به این نحو و تفصیل را به عموم افراد نمی‌دهد و این دقیقا همان نابرابری است که خود آقای رسایی با استفاده از لفظ وهن‌آلود «نژاد» می فرمایند.
در این ملاقات ایشان متوجه شدند که آقای مهدی هاشمی و دو وکیل مدافع وی، پیش از ایشان و مکررا از ابتدای دادرسی درخواست علنی شدن دادرسی و پخش مستقیم محاکمه برای مردم از طریق صدا و سیما را داشته اند. این درخواست‌ها قبل از درخواست وی در پرونده ثبت شده بود و نامه‌هایی متضمن این درخواست، به روابط عمومی قوه قضاییه، دادستانی کل کشور و ریاست محترم قوه قضاییه ارسال گردیده بود.
پس از این جلسه به ایشان صریحا پاسخ داده شد که این مساله از موضوعات مورد تشخیص و اختیارات رییس دادگاه است و حتی رییس قوه قضاییه نیز حق دخالت در این حوزه را ندارد و شایسته نیست که نمایندگان مجلس یا حتی وکلا به دادگاه و قاضی در این حوزه و برای تغییر یا اعمال عقیده خود فشار بیاورند. اگرچه در حقیقت وکلای آقای هاشمی پیش از ایشان مکرر خواستار علنی شدن دادرسی شده بودند.
4- جناب آقای رسایی در نطق خود در مجلس شورای اسلامی، آقای مهدی هاشمی را با برخی افراد که سابق بر این به اتهام مفسد اقتصادی اعدام شده‌اند، مقایسه کرده و به تنهایی از جانب مردم فرضی، خواستار اعدام آقای مهدی هاشمی شده‌اند.سخنان کذب، عصبانیت و لحن عجیب ایشان محل مسرت و خوشحالی است. چرا که این امر می‌تواند نشان دهنده‌ی وهم و ترس پرونده سازان از شکست در پروژه ی چنیدن ساله ی تخریب آیه الله هاشمی، به ویژه در این پرونده باشد.
متاسفانه ما بر خلاف آقای رسایی، اگرچه ممکن است تاملات و تذکراتی، در رابطه با روند و نحوه‌ی رسیدگی در دادگاه انقلاب داشته باشیم، اما به دلیل آن که خود را ملزم به رعایت قانون می دانیم، از بحث پیرامون محتوای پرونده و پاسخ به اتهامات خیالی آقای رسایی در این نطق که به زعم خودشان، برگ برنده هایی مانند آن مکالمه دروغین و ساختگی تلفن را ارائه کرده‌اند، معذور هستیم. اگر چه در جای خود تمامی دفاعیات خود را منتشر خواهیم کرد تا کسانی که شاید ایراد بهتان، تهمت و دروغ را برای رسیدن به اهداف خود جایز تلقی می کنند در نزد تاریخ و مردم واقعی آن، خجالت زده باقی بمانند.
اما باز هم تاکید می‌کنیم که حتی اگر به صلاحیت دادگاه اعتراض داشته باشیم، حتی اگر به غیرعلنی بودن دادگاه معترض باشیم، حتی اگر به فرض، اعتقاد داشته باشیم که برخی حقوق قانونی موکل برای دفاع رعایت نشده است، اما در برابر تشخیص دادگاه و قانون جمهوری اسلامی سر تعظیم فرود می‌آوریم و پاسخ امثال آقای رسایی یا آقای اشتهاردی را، دست‌کم تا زمانی که یک دادرسی در جریان است، در محاکم دادگستری خواهیم داد، حتی اگر به شکایات ما توجهی نشود.
5- خبرنگاران، قضات و سیاسیون به کرات از ما پرسیده اند که پیش بینی شما از حکم چیست. چرا که اولا بر خلاف آقای رسایی که قاعدتا نباید به پرونده، کیفرخواست و مستندات آن دسترسی داشته باشند، ما به پرونده دسترسی داریم و آن را مطالعه کرده ایم (لازم به ذکر است که برای داوری، شما باید هم به کیفرخواست دسترسی داشته باشید و هم مستندات اتهام) و ثانیا بر خلاف جناب آقای رسایی، ما حقوق خوانده ایم و لذا قاعدتا معنای حقوقی اتهام و دفاع و حقوق دفاعی متهم را می دانیم و در این حوزه، حداقل نسبت به ایشان متخصص محسوب می شویم.
در پاسخ به مردم شریف باید بگوییم که اگرچه نتیجه به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست، و تنها شایسته است که قاضی محکمه در این خصوص سخن بگوید، اما دلواپسی‌های آقای رسایی و اعمال فشار امثال ایشان برای ایجاد توقعات عمومی پیرامون پرونده، باعث خرسندی است. چرا که ظاهرا برخی افراد حتی به دفاعیات ارائه شده توسط وکلای مدافع دسترسی داشته و از قوام دفاعیات ارائه شده و میزان سستی اتهامات وارده اطلاع دارند و ظاهرا مانند این سخنان را به دلیل ترس از صدور حکمی عادلانه بر اساس تشخیص قاضی، پیشاپیش ایراد می کنند.
6- جناب آقای رسایی، این دادگاه، دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی ایران است که به قول شما عده بسیاری را محکوم کرده است. چرا به ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران، به استقلال قاضی و قوه قضاییه {در قبال هر کس حتی رییس آن قوه (چه رسد به شما)}، احترام و وقعی نمی نهید؟ آیا تنها در این پرونده عدالت به تروازی سنجش گذاشته می شود یا در هر پرونده چنین رخ می دهد؟ چرا در هزاران پرونده ای که بوده و هست چنین دغدغه ای ندارید؟
فی المثل اگر لازم باشد، سیاهه ی مفصلی از وابستگان دولت پیشین را می توان فهرست کرد که می توان این دغدغه را بیش از هر چیز در آن پرونده ها داشت. به دادگستری جمهوری اسلامی ایران احترام بگذارید و بگذارید کار خودش را بکند؛ حتی اگر باب میل من و یا شما نیست و یا نباشد. بگذارید رای صادر شود و از پیش داوری و اعمال فشار بر دادگاه خودداری نمایید.
7- تاکنون آن قدر دروغ های مکرر در خصوص پرونده آقای هاشمی از متن تا حاشیه گفته شده است که پاسخگویی به این اباطیل و بی‌انصافی ها غیرممکن و البته غیرضروری است. لذا بدون آن که نیازی به پاسخگویی باشد، بهتان زننده را به درگاه صاحب حق و داوری تاریخ وا می گذاریم و می دانیم که ملت ایران خود بدون نیاز به شانتاژ، به مرور زمان قدرت تشخیص قضاوت را خواهند داشت و ذهن عدالت خواه خود را مسحور و محبوس فضاسازی دلواپسان نخواهند دید.


سید وحید ابوالمعالی الحسینی
وکیل مدافع آقای مهدی هاشمی بهرمانی

سایت تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.