پر بازدیدترین روز
روزنگار
روز سه شنبه مورخ:
۲۵ مهر ۱۳۹۶[ه.ش]
25 محرم 1439[ه.ق]
2017 Oct 17[میلادی]
مصادف با :
1) شهادت حضرت امام زین العابدین علیه السلام (95 ه.ق) به روایتی

آگاه سازی | پایگاه تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی | AGAHSAZI - کد : 8953 مورخ:[1393-10-04 23:44:01] چاپ
غفار:
چله نشين، جامعه ساز!

سعادتمند ترین سرنوشت بر کره خاک بی شک با داشتن شخصیتی برجسته و غنی و به ویژه روحی الهی و پراستعداد میسر میگردد و برای چنین انسانی دورنمای بدست آوردن مقام ،پول و تحسین دیگران موجب گمراهی از حقیقت هستی و فطرت پاک الهی نخواهد شد تا از خویشتن خویش منصرف و به مقاصد پست با طبایع حضیض تن در دهد و جامعه ای را نیز با عقده های خویش به گمراهی و تباهی نمیکشد.

چله نشين، جامعه ساز!

آگاه سازى؛

چله نشين، جامعه ساز
اکنون در برحه ای از زمان واقع شده ایم که غالبا والدین گرفتارند و این کلمات را از زبان ایشان بسیار شنیده ایم که " وقت ندارم" ، " گرفتارم" ، "خسته ام خسته " و... و توگوئی این خستگی از خودشان است ،خویشتنی که در بی هویتی میان ایمان و ناباوری فرو غلتیده و در برهوت هویت مه آلود خویش نای تکان خوردن هم ندارند و با دستپاچگی فراوان فقط مضطربند.
اما سخن اکنون در ارتباط با فردای ایران و آنچه که بدان نیاز دارد تا مسیری استراتژیک تربیتی و تدوین شده برای خویش را دنبال نماید و پدران و مادران جامعه سازی را به یاری می طلبد تا از مرزشناخت عبور کنیم و به مرحله عملی در  تربیت مبتنی بر نیازمندیها ،طرز تفکر ،نبوغ ، ذکاوت ،بزرگ منشی ،موهبت های ذاتی و در نهایت بسترهای موجود در حوزه های نظری میباشد . نکته مهم این است که ساحت تربیت را از شناخت به منصه عمل برسانیم و از آسیب شناسی و دیالوگ جامعه شناختی به گفتگوی جامعه سازی ورود نمائیم.
در طول تاریخ هر گاه حاکمیت مسیر را گم کرده و یا دچار تعصباتی محتوم و یا به عکس دچار بی قیدی های سیاسی و در تضاد با فطرت بشری گردیده است ، آگاهی و حکمت و شعور منبعث از رحمت بی انتها و عنایت خاصه خداوند موجبات نجات جامعه بشری گردیده و زیر ساختها بر اساس زمینه های فطری و الهی انسان راهگشای جامعه انسانی شده و" اذا جاء نصرالله "حادث شده و "الفتح" الهی میسر گردیده است و انسان فردای خویش را بهبود بخشیده و سعادت را درک نموده است.
آگاهان و بزرگان جامعه ساز که مخاطرات را پیشاپیش تشخیص داده و با آگاهی بخشی به مردم و آحاد ملت ،نقشه راه سعادت را بر پایه آموزه های الهی ترسیم و بسترهای نظری و عملی آن را فراهم ساخته اند و جامعه نیز با منطبق دیدن آن بر فطرت خویش و پذیرش آن ،محورهای اصلی حرکتهای فکری و اجتماعی بسوی سعادت بوده است.
اما دلیل نگارش این مقاله ، نیاز بسیار بسیار ضروری پیشبرد اهداف متعالی فردای ایران است ،چرا که تمام انگیزه و تلاش امروز والدین(بعنوان عناصر خرد اجتماع )در راه تربیت صحیح و اصولی فرزندان خویش و در غایت ، ساخت جامعه فردای ایران میباشد . شناخت چارچوبها ،پرورش حقیقی متفکرین آینده ، شناخت نسلی که بیست سال دیگر متصدیان حوزه های نظری و مجریان امور اجرائی کشور خواهند بود و جامعه بدست ایشان اداره خواهد شد، جزو بایدهای امروز میباشد که در میان کارتابلها و منم منم ها گیر کرده و نیازمند توجه جدی اراده و مطالبه مردمی میباشد .
فردای پرشور و بانشاط ایران منتظر شناخت و ایجاد فضای رشد و بالندگی آنهاست و صد افسوس که این مهم در میان مشکلات روزمره والدین (که بناچار با آن دست به گریبان هستند)مغفول و متروک واقع گردیده است و باید اعتراف نمود که فرزندان امروز بسیار بیش از والدین از درک و توجه و دانش بالا برخوردارند و تنها تجربه و مهارت زندگی را در اختیار ندارند که والدین نیز در انتقال این مفاهیم به ایشان دچار نوعی مشکل ناخوداگاه و تاریخی هستند که از کنترل خودشان هم خارج شده است . برای تربیت فرزندان بصورت اموری روزمره برخورد میشود و برای آسان کردن کار خود تربیت را در تحصیل خلاصه نموده و تمامی هم و غم خود را در این مسیر بکار بسته اند غافل از اینکه این راه نتیجه ای جز انبوهی از تحصیل کردگان خالی از اندیشه های متعالی و باورمند را پدید خواهد آورد و خدای ناکرده در آینده دو معضل جامعه گریزی و جامعه ستیزی حاصل این سرخوردگی خواهد بود و اساسا دوباره دور تسلسل آسیب شناسی روانی و اجتماعی تکرار و همانی خواهد شد که اکنون است و چه بسا در لایه های پنهان تر و با پیچیدگی افزون تر ادامه خواهد یافت و فرصتی بیشتر برای سو استفاده .
برای ترسیم چارچوبهای تربیتی فردای ایران در سه حوزه فردی (خودشناسی)- الهی (خداشناسی )- جمعی (نقش اجتماعی ) 40 شاخص ارائه میگردد تا در مجال آتی بتفصیل مورد بررسی واقع و ساختارهای اجرائی نمودن آنها جهت حصول نتیجه عرضه خواهد گردید:

الف- حوزه فردی (خود شناسی در کودکان )
1- صداقت
2- شخصیت
3- اعتماد بنفس
4- انصاف
5- آزادگی
6- اراده
7-پشتکار
8- دوری از خود بزرگ بینی
9- منابع تغذیه آرامش
10- ایجاد تعادل بین توقعات و داشته ها
11- اهمیت تلاش
12- تصمیم گیری
13- دوری از احساس حقارت
14- اهمیت کسب تجربه
ب- الهی (خدا باوری و خدا شناسی در کودکان)
15- باور مبتنی بر تفکر
16- عشق و محبت خداوند
17- عبادت و دعا
18- لطف خداوند و کمک به دیگران
19- ارزش محوری
20- الگوی ذهنی و عملی فطری الهی
21- گره گشا و بهترنی شنونده خداست
ج- حوزه جمعی (نقش اجتماعی کودکان)
22- هنر مذاکره و مهارت ارتباطی
23- سخاوت
24- توسعه شخصیت
25- مدیریت خشم
26- وفا به عهد
27- دانستن نقاط شروع و پایان هر کار (برنامه ریزی)
28- مسئولیت پذیری
29- ارتقاء توانمندیها
30- احترام
31- عذرخواهی بابت خطا
32- شناخت حدود صبر
33- کار تیمی در مقیاس کوچک
34- فرصت تجربه و بروز استعداد
35- شنیدن سخنان دیگران و نظرات مخالف
36- آشنائی با قوانین و محدودیتهای اجتماعی
37- پذیرش تغییر
38- تشخیص ،سپس تجویز
39- کوششهای انساندوستانه
40- وجدان جمعی
سعادتمند ترین سرنوشت بر کره خاک بی شک با داشتن شخصیتی برجسته و غنی و به ویژه روحی الهی و پراستعداد میسر میگردد و برای چنین انسانی دورنمای بدست آوردن مقام ،پول و تحسین دیگران موجب گمراهی از حقیقت هستی و فطرت پاک الهی نخواهد شد تا از خویشتن خویش منصرف و به مقاصد پست با طبایع حضیض تن در دهد و جامعه ای را نیز با عقده های خویش به گمراهی و تباهی نمیکشد.

مهدی 
1393-10-05 13:14:01
---
خیلی زیبا بود ، استفاده کردیم[152]
وح 
1393-10-26 22:51:01
---
بسيارعالي… [234]

سایت تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.