پر بازدیدترین روز
روزنگار
روز سه شنبه مورخ:
۲۵ مهر ۱۳۹۶[ه.ش]
25 محرم 1439[ه.ق]
2017 Oct 17[میلادی]
مصادف با :
1) شهادت حضرت امام زین العابدین علیه السلام (95 ه.ق) به روایتی

آگاه سازی | پایگاه تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی | AGAHSAZI - کد : 8725 مورخ:[1393-09-23 06:49:01] چاپ
غفار:
نياز امروز، براى فرداى ايران

در روند رشد و تربیت اگر نیازهای زیستی فرداى ايران به موقع تأ‌مین نشوند آنان احساس ناامنی خواهند کرد و نسبت به درکی که از محیط دارند بی اعتماد خواهند شد و این بی اعتمادی ریشه ترس و اضطراب پنهان در ضمیر ناخود اگاه آنان میگردد.

نياز امروز، براى فرداى ايران

آگاه سازى؛ نبوغ متعادل

عامل اصلی رشد معنوی، امنیت است. در حقیقت جسم برای نمو نیاز به مراقبت دارد ( تغذیه، تنفس، استراحت و نظافت) و روح برای رشد معنوی نیاز به امنیت دارد.

در روند رشد و تربیت اگر نیازهای زیستی کودک به موقع تأ‌مین نشوند او احساس ناامنی خواهد کرد و نسبت به درکی که از محیط دارد بی اعتماد خواهد شد و این بی اعتمادی ریشه ترس و اضطراب پنهان در ضمیر ناخود اگاه وی میگردد. در فرهنگ لغت ریشه کلمه امن و هر کلمه ای که ریشه آن امن باشد مثل مؤمن، ایمان و امنیت همه یک معنای واحد دارند و آن ” نداشتن ترس ” است. چون حاصل ناامنی ، ترس است.

ناامنی کودکان بخش اعظم مسائل جامعه ما است و والدین نسبت به آن نا آگاهند چرا که خود نیز دچاری نوعی نا امنی مزمن و تاریخی شده اند و در حوزه فکری ، نظری  و رفتاری تعادل و ثبات در آنها به سختی یافت میشود و این مهم تعمدی نبوده و ناشناخته باقی مانده است و مسیرهای غلط جهت ریشه یابی آن داده میشود و نهایتا تضاد و سردرگمی حاصل میشود. اینگونه میشود که از خود میپرسیم آیا رازی در این نهفته است که ما موقعیت اجتماعی واقعی و حقیقی زندگی انسانهای محیطمان را به شکل انتزاعی و به گونه ای که به طور کامل با زندگی روزمره شانمتفاوت است می بینیم ؟(به ما نشان داده میشود ).

عدم امنیت بر روابط ما تأثیر می گذارد چه در سطح خانواده و چه در سطح جامعه. چرا جامعه امروزی ما آرامش ندارد؟ چرا اغلب زود از کوره در می رویم؟ چرا در جامعه ی ما با یک جیغ بچه همه از کوره در می روند؟ چرا برای کوچکترین حرکت رانندگان دیگر بشدت بوق میزنیم ؟ چرا از برخوردهای ساده و بی منظور اطرافیان بشدت برآشفته میشویم و حتی به قیمت نابودی خود از انها انتقام میگیریم ؟ چون پر از استرس و نگرانی و عصبانیت هستیم که ریشه ی آن در نا امنی ما است و انگار ایمانی درون ما وجود ندارد ، ایمانی که با اعتقاد به راهی که می رویم تجسم می یابد و کم کم باورهایمان با زندگی روز مره مان منطبق میشود و به میزان خلوصی که داریم  به منبع امنیت(الهی )تقرب می جوئیم و مومن میشویم و ان الله مع المومنین را میفهمیم و قلبا به آن ایمان می آوریم و سکینة قلوب میشویم و بقول شهید دستغیب ایمانی که بدین ترتیب بدست آید رفتنی نیست و برای همیشه ماندگار است  .

فردای ایران خسته تر از آنند که به استدلالهای غیر منطقی که نه با وجدانشان ، نه با عقلشان و نه با تدبیرما (که برای حفظشان از شر بلایا اندیشیده ایم ) تطبیق دارد گوش فرادهند ، ما قاطعانه متوسل به سلاح سکوت شده ایم ،سکوتی پر از خشم ، ترس و انتظار اما به نظر فردای ایران ، به عهده گرفتن مخارج یک راه اشتباه اصلا صحیح نیست و قناعت ، این سرگرمی گرانقیمت ما  برایشان راهبردی نبوده  و انسانهائی نخواهند بود که لحظات را جمع آوری کنند ، بلکه تهدیدها را تبدیل به فرصت و فرصت ها را مبدل به قابلیتهای بالفعل خواهند نمود به شرط آنکه ما بدانیم چگونه امن نگهداریمشان و مومن بشوند با دلی پر از امید و وجودی پر از تدبیر.

برای فردای ایران چسبیدن  به گذشته های دور ،چندان افتخار آمیز نخواهد بود. ایجاد امنیت و از بین بردن ترس و تشویش همراه با ایجاد تعادل و تدبیر ، بستری عمیق و ماندگار برای پدید آمدن اعتماد بنفس ایران فردا برای ساختن جامعه مومنین  بدست انسان بالغ و اگاه خواهد بود. ایران فردا در همین سنین کودکی با فریادی بلند از ما میخواهد : ساده باش ، راستگو و شرافتمند و با هیچ کس رودربایستی نکن ،چه خوشش بیاید چه نیاید ...حتی با خودت. سپس با لحن کودکانه و ساده ی خود میپرسد آیا شما غارت را می شناسید؟!...

 

سایت تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.