پر بازدیدترین روز
روزنگار
روز جمعه مورخ:
۲۷ مهر ۱۳۹۷[ه.ش]
7 صفر 1440[ه.ق]
2018 Oct 19[میلادی]
مصادف با :
1) ولادت امام موسی کاظم عیه السلام (128 ه.ق)

آگاه سازی | پایگاه تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی | AGAHSAZI - کد : 8399 مورخ:[1393-09-07 01:01:01] چاپ
غفار؛
معضل بزرگ براى فرداى ايران
معضل بزرگ براى فرداى ايران

 آگاه سازى؛ دروغ معضل بزرگ فردا

روانشناسان علت دروغ گفتن و خلفا واقع نشان دادن همه چیز را در عدم اعتماد بنفس افراد قلمداد میکنند . ریشه دروغ از کودکی در افراد شکل میگیرد و علت اصلی آن ترس از شرایط حاکم و پنهان کردن خود واقعی میباشد ، بدین معنی که افراد از کودکی به جهت تحقیر نشدن در فضای تصنعی ساخته شده در جامعه متوسل به دروغ میشوند و این فضا اساسا فضایی غیر صمیمی بوده و تقابل در ان فراوان خواهد بود.

دروغگوئی فرزندان ذهن بسیاری از خانواده ها را بخود مشغول کرده است ولی دروغ از خود خانواده ها آغاز میشود . آسیب شناسائی ها نشان میدهد که علت اصلی دروغ گفتن در کودکان ترس و عدم اعتماد بنفس میباشد . ناگفته نماند که فرزندان در ابتدا از اینکه مجبورند به والدین خود دروغ بگویند بشدت ناراحت میشوند ولی اگر بستر این ترس و اظطراب در کودکانمان باقی بماند باعث میشود این دروغ گفتن ادامه پیدا کند و از آن بعنوان یک حربه برای بالا رفتن و رد شدن از مشکلات و رسیدن به مطالبات خود استفاده میکنند و این زمان است که ترس او ریخته و برای رسیدن به خواسته های امروز و فردایش به دروغ متوسل میشود . این معضلی است که در سطوح کلان جامعه نیز شاهد آن بوده ایم و کمبودها و نداشته ها با دروغ و اظهارات خلاف واقع جبران شده و مشکلات و بحرانهای عدیده ای برای جامعه اسلامی و ملی ایران ایجاد نموده است .

در کودکان این دروغها آنقدر ادامه پیدا میکند تا فرد خود واقعی اش را به خانواده نشان نمیدهد و این درحالی است که بعد از مدتها پدر و مادر گلایه کرده و میگویند چرا فرزندمان را نمیشناسیم و ..  و این معضل در سطوح کلان جامعه نیز بوقوع می پیوندد و سطوح مختلف جامعه از سطوح حاکمه فاصله گرفته و باعث ایجاد شکاف و عدم شناخت یکدیگر میگردد و شکاف ایجاد میگردد.

طعنه و سرزنش و اقداماتی که موجبات کاهش اعتماد بنفس و ایجاد سرزنش و طعنه میگردد نیز عالم تشدید و افزایش فضای دروغگوئی میباشد. 

اما چرا اساسا دروغ را بد میدانیم ؟

بطور خلاصه نتایج بررسیهای روانشناسی امروز بیان میدارد که دروغ باعث عذاب وجدان در شخص میگردد و عذاب وجدان موجب کاهش عزیت نفس در کودک شده و او خودش را دوست نخواهد داشت و باز هم به خلفا وقاع گوئی میپردازد تا خودش را نشان دهد تا مورد تأیید واقع گردد ،در صورتیکه اگر فضای مناسب امنی برای او وجود داشته باشد نیازی به دروغ نخواهد بود و در فضای صمیمی و واقع گرا همه چیز و همه کس همانگونه که هستند خواهند بود و عقده ها و کینه ها و کمبودها تیشه به ریشه اعتقادات و داشته های مادی و معنوی اشخاص نخواهد خورد.

محسن 
1393-09-18 14:40:01
---
جناب آقای غفار با سلام مطلب شما را خواندم و نکته ای به ذهنم رسید که بازگو کردن آن میتواند تاثیر کلام را بخوبی نشان دهد: فردی خدمت یکی از معصومین رسید و عرضه داشت نصیحتی بفرمائید تا متنبه شوم.حضرت فرمودند دروغ نگو. از فردای آن جلسه هرکاری میخواست انجام دهد یاد کلام معصوم می افتاد که اگر مثلا فلان کار را انجام دهم و امام معصوم مرا ببیند و سوال بکند چه کنم و چه جوابی دارم.امام معصوم یک معضل را اصلاح فرمودند بقیه معضلات خودبخود درمان شد.آنچه مسلم است و همه ما میدانیم دروغ بد است اما کلام کسی میتواند صاحب اثر باشد که خود عامل به کلام باشد.[135]

سایت تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.