پر بازدیدترین روز
روزنگار
روز سه شنبه مورخ:
۲۵ مهر ۱۳۹۶[ه.ش]
25 محرم 1439[ه.ق]
2017 Oct 17[میلادی]
مصادف با :
1) شهادت حضرت امام زین العابدین علیه السلام (95 ه.ق) به روایتی

آگاه سازی | پایگاه تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی | AGAHSAZI - کد : 8398 مورخ:[1393-09-07 00:58:01] چاپ
غفار؛
راز همراهي با فرداى ايران
راز همراهي با فرداى ايران

آگاه سازى؛ راز تربیت در تخمین زمان نهفته است

 

تا آنجا که مربوط به تربیت نسل فردای ایران مربوط میشود ،به نظر میرسد که به آنها نباید فضیلت های ناچیز ،بلکه باید فضیلت های بزرگ را آموخت.

نه صرفه جوئی را ،که سخاوت را و بی تفاوتی نسبت به پول را .

نه احتیاط را ،که شهامت و حقیر شمردن خطر را .

نه زیرکی را ، که صراحت و عشق به واقعیت را

نه سیاست بازی را ،که عشق به همنوع و فداکاری را

نه آرزوی موفقیت به هر قیمت را ، که آرزوی خوب بودن و سالم بودن و بیشتر دانستن را

اما معمولا برعکس عمل می کنیم ، در آموختن احترام به فضیلتهای ناچیز شتاب می کنیم و بر آن تمام قواعد تربیتی مان را بنا می کنیم. بنابر این راحت ترین راه را انتخاب می کنیم چون که فضیلتهای ناچیز هیچ خطر مادی در بر ندارد.

 

... تربیت چیزی نیست جز رابطه ای که ما با فرزندانمان برقرار میکنیم . فضایی که در آن احساسات ،غرایز و افکار شکوفا میشود ... باور دارم که فضایی تماما برتافته از احترام برای فضیلتهای ناچیز ،بطور نامحسوسی به عداوت و یا ترس از زندگی بیانجامد.

... نه اینکه فضیلتهای ناچیز فی نفسه قابل نکوهش باشد ،بلکه ارزش آنها در درجه دوم است و نه بسیار ضروری.

... بیفایده است که سعی کنیم در روابطمان با فرزندانمان رفتار والدین مان نسبت به خودمان را در نظر بگیریم و تقلید کنیم . دوره جوانی و کودکی ما زمان فضیلتهای ناچیز نبود ،بلکه زمان کلمات محکم و پر سر و صدا بود که اما بتدریج ماهیت اصلی خود را از دست می داد. حالا زمان کلمات آرام و ملایم است که شاید تحت لوای آن آرزوی توفیق دوباره شکوفا شود.

 

بنا بر این ما مقتدر نیستیم ،سلاحی نداریم . اقتدار در ما دروغ و یک تظاهر است ، بسیار مطلع از بی منطقی و نامربوط بودنمان ،بسیار مطلع از عیوبمان. درونمان را بسیار نگاه کرده ایم و در خودمان چیزهای بسیاری دیده ایم و چون اقتدار نداریم می بایست رابطه دیگری برقرار کنیم...

امروز با گذشت دوره های سخت در کشور ، بحث و گفتگو بین والدین و فرزندان ممکن شده است (ممکن ،اما همواره سخت و همواره سرشار از پیش داوریهای متقابل ،از خجلت و خودداری از بروز احساسات ) ضروری است که خودمان را در این گفتگوها آشکار کنیم که چه کسی هستیم ، ناکامل . با این اعتقاد که آنها (فرزندانمان ) به ما شباهت ندارند و قوی تر و بهتر از ما هستند.

... راز تربیت در تخمین زمان نهفته است و ایران فردای ما منوط به شناخت نسلهای امروز میباشد که آینده ی ما را اداره خواهند نمود .لذا در میان تمامی دردسرهای امروز کشور و نسل حاکم ، شناخت و ایجاد ارتباط با نسل نو و کودکان این مرز و بوم که پتانسیل فکری و هوشی بسیار فراروانی در اختیار دارند جزو اولویتهای استراتژیک آینده ایران میباشد که متأسفانه مغفول مانده و در پیچ و خم مسائل روزمره از این سرمایه های ارزشمند مملکت غافل شده ایم و این جمله را باید بخاطر سپرد که راز تربیت در تخمین زمان نهفته است و ...

 

محسن 
1393-09-18 14:48:01
---
جناب آقای غفار با سلام نامه زیبای حضرت امیرالمونین به مالک اشتر را بارها خوانده ام و میدانم که شما نیز آن را مطالعه و موشکافانه دنبال نموده اید. مولا در انتخاب افراد خط کشی دارند به اسم خانواده هر جا سخن از انتخاب افراد در پستهای کلیدی و حساس است شبیه به مضمون میفرمایند مالک افرادی را بکار گمارید که از خانواده های خوش نام و با ریشه و اصالت باشند، دارای عرت نفس و مناعت طبع باشند اینها اسرار حکومت را فاش نمیکنند، به بیت المال مسلمین دست درازی نمیکنند و قس علی هذا. حال بر ماتکلیف است که در تربیت نسل آینده ایران زمین ابتدا بر نهاد مقدس خانواده تاکید نمائیم. ترویج لقمه حلال و کسب حلال سر منشا پیروزی و مباهات جهانیان به ایران زمین است.[136]

سایت تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.