پر بازدیدترین روز
روزنگار
روز شنبه مورخ:
۲۶ آبان ۱۳۹۷[ه.ش]
7 ربیع الاول 1440[ه.ق]
2018 Nov 17[میلادی]

آگاه سازی | پایگاه تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی | AGAHSAZI - کد : 10159 مورخ:[1395-05-28 19:02:01] چاپ
جنگ زير پوستي روسيه در منطقه از پايگاه نوژه براى چيست؟!

 بمباران مواضع شورشيان سوريه، تشديد تحولات جارى در يمن، كيش دادن شورشيان به سمت استان شرقي عربستان سعودى است.

 جنگ زير پوستي روسيه در منطقه از پايگاه نوژه براى چيست؟!

 جنگ زير پوستي روسيه در منطقه از پايگاه نوژه براى چيست؟! 


به گزارش پایگاه تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی: عربستان سعودی بزرگترین کشور در غرب آسیاست. این کشور که بخش عمدهٔ شبه جزیرهٔ عربستان را در بر گرفته‌است، از شمال با عراق، اردن و کویت، از سوی شرق با امارات متحدهٔ عربی، قطر و خلیج فارس، از جنوب غربي با عمان، از سوی جنوب با یمن و از سوی شرق با دریای سرخ هم‌مرز است. عربستان سعودی با ۲٫۱۴۹ میلیون کیلومتر مساحت بزرگترین کشور غرب آسیا و دومین کشور بزرگ عرب‌نشین (از نظر مساحت) پس از الجزایر است. این کشور بیش از ٣٠ میلیون جمعیت دارد که حدود ٢٠ میلیون آن‌ها شهروند این کشور و بقیه از اتباع خارجی هستند.

عربستان سعودی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت دنیا است. این کشور بیشترین ذخایر نفت جهان را داراست که این ذخایر به شکل عمده‌ای در استان شرقی متمرکز شده‌اند. 

نفت ۹۵٪ از صادرات و ۷۰٪ درآمد دولت را تشکیل می‌دهد. هر چند اخیراً صادرات غیرنفتی افزایش یافته‌اند. ثروت نفت باعث تبدیل این کشوری سلطنتی بیابانی به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا شده است. درآمدهای گسترده نفتی سبب مدرنیزه شدن سریع کشور و ایجاد دولت رفاه شده است. عربستان همچنین دارای ششمین ذخایر گاز طبیعی بزرگ جهان است.

عربستان کشوری آسیایی است و در منطقه استراتژیک خاورمیانه قرار دارد و بزرگترین کشور این منطقه می‌باشد. مساحت این کشور بخش بزرگی از شبه جزیره عربستان یعنی حدود ۸۵ درصد این شبه جزیره را تشکیل می‌دهد. از غرب و شرق به دریای سرخ و خلیج‌فارس مرتبط است و همین دسترسی به آب‌های آزاد این امکان را برای این کشور به وجود آورده تا از دو سوی آن برای حمل‌ونقل‌های دریایی و واردات و صادرات استفاده شود. مرز دریایی این کشور را حدود ۲۶۴۰ کیلومتر برآورد کرده‌اند که بیشترین مرز آبی کشورهای منطقه است.

دولت عربستان جزو کشورهای عدم تعهد است و عملاً روابطش با دو قدرت غربي و شرقي را بصورت متوازن و بر اساس منافع خود حفظ كرده است. 

اينكشور عليرغم اينكه در حوزه اقتصادى و سياسي هماهنگ با سياستهاى امريكا است، در جنگ ایران و عراق جانب صدام را گرفت و ۲۵ میلیارد دلار کمک در اختیار صدام قرار داد اما حمله صدام به کویت را محکوم و جزو ائتلاف آمریکا برای اخراج عراق از کویت شد. در جنگ خلیج فارس و حمله امريكا به عراق از سرنگونی صدام با اين استدلال که فضا را برای به قدرت رسیدن شیعیان هموار می‌کند حمایت نکرد. مواضع سيال در قبال حوادث و وقايع مختلف نسبت غرب و شرق موضوعي قابل بحث در حوزه كارشناسي است. 

دفاع از عربستان و شبه جزیره عربی و دفاع از عرب و روابط حسن همسایگی از اصول سیاست خارجی عربستان است.

 سه جناح عمده در داخل آل سعود وجود دارد که هریک درصدد قبضه کردن قدرت است. 

گروه اول خاندان فهد است که به صورت گروه غالب در خانواده سعودی بوده است و از نایف بن عبدالعزیز، سلطان بن عبدالعزیز، سلمان بن عبدالعزیز و. . . تشکیل شده و همگی از یک مادر بوده و به قبیله سدید وابسته‌اند. 

گروه دوم که ملک عبدالله پادشاه قبلي بود از مادر دیگری هستند که به قبیله شمر وابسته‌اند. 

گروه سوم، فرزندان فیصل هستند و افرادی چون خالد بن فیصل و ترکی فیصل به آن تعلق دارند كه بعلت ضعف و فقدان تشكيلات، تمايلات و نزديكي به روسها دارند.
بمباران مواضع شورشيان سوريه توسط روسيه از پايگاه ايراني نوژه، سر آغاز جنگ براى فروپاشي عربستان سعودى است.

بمباران مواضع شورشيان سوريه، تشديد تحولات جارى در يمن، كيش دادن شورشيان به سمت استان شرقي عربستان سعودى است.
 

سایت تحلیلی اطلاعاتی آگاه سازی . تمامی حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.